Çoğu kişi tarafından Kızıl Şehir olarak adlandırılan Bologna, İtalya’nın kuzey kısmında yer almakta ve Emilia-Romagna bölgesinde bulunmaktadır. Orta çağ mimarisine sahip olması ve kızıl şehir olarak dillendirilmesindeki neden ise birçok yapısının kırmızı tuğlalarla çevrilmiş olmasıdır.

San Petorino Kilisesi

1390 senesinde yapımına başlanılan kilise, 132mt uzunluk ile 66mt genişliğe sahiptir. Dünyanın en büyük kilisesi olarak bilinen San Petorino Kilisesi, dış görseliyle tamlanmış olsa da henüz iç tasarımı tamamlanmamıştır. Kilisenin doğu cephesinde yer alan dev güneş saati, 1656 senesinde Gian Cassini ile Domenico Gugliemi tarafından tasarlanmıştır. Bu tasarımla birlikte Julian takviminde anormallikler keşif edilerek, yıl kavramı bulunmuştur. Son derece görkemli olan yapı, kesinlikle görülmeye değer özellikler içermektedir.

Re Enzo Sarayı

Papa ordusu tarafından Roma İmparatoru II. Frederick’in oğlu Enzo’nun 1249 ile 1272 yılları arasında tutsak edildiği bir yapıdır. 1244 ile 1246 seneleri arasında inşa edilen yapı, 1200’lü yıllarda hemen yanında bulunan Podesta Sarayı ile beraber Bologna Başbakanlığına ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Oldukça eski bir tarihi içermesiyle görülesi alanlar içinde yer alır.

Bologna Carpigiani Dondurma Müzesi

Dünyanın ilk dondurma müzesi olarak bilinen yapının orijinal ismi Gelato Museum Carpigiani olarak bilinmektedir. Müzede 10.000’den fazla resim ve belge bulunmakla birlikte geçmişten günümüze dek kullanılan birçok araç ve gereç yer almaktadır.

Palazzo Comunale

Bologna’nın şehir meclisi özelliğini taşıyan yapı, 1336 senesinden bugüne 15.yüzyılın etkilerini taşımasından ötürü Bologna şehri için son derece önem içeren bir saray niteliğini taşır. 1580 senesinde yaptırılan 8.Papa Gregori’nin heykeli, yapının giriş kapsında dikkat çekmektedir. Saray bünyesinde 13. ve 19. Yüzyıla ait heykel, özel eşyalar ve resimler yer almaktadır

Exit mobile version