İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir dağ köyü olarak bilinen Şirince; tarihi ve mimarisi ile Türkiye’nin tarihini korumuş en estetik köylerinden biri olabilir. Şirince’de çocukluğunun bir kısmını geçiren Yunanlı yazar Dido Sotiroyo “Benden Selam Söyle Anadolu’ya” adlı kitabında “Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim Kırkınca- Şirince’nin cennetin bir parçası olması gerekir”. Şirince için böyle bahsetmiş.

Şirince’nin Tarihi

19. yüzyılda, 1800 haneli Rum kasabası olarak bilinen Şirince’nin asıl özgün adı Kırkınca’dır. Rum telaffuzunda bir çok farklı isim verilmiş (Kirkice, Kirkince, Çirkince). Bu köye verilen isimlerden sonra oluşan kargaşa sebebiyle Cumhuriyet’in ilk yıllarında o dönemin valisi tarafından Şirince adı verilerek resmileştirmiştir. 1923’te Türkiye- Yunanistan mübadelesinden sonra köyden ayrılan Rum halkının yerine Kavala’nın Müştiyan ve Somokol köylerinden gelen mübadiller yerleştirilmiştir.
Tarihi milattan sonra 5. yüzyıla dayanan Şirince köyüne yılda 1,5 milyon turist gelmektedir. Şirince köyünün Dünya’da son 9 yılda ön plana çıkmasının nedeni bir inanışa dayanmaktadır. Bunun ned 2012 yılında Maya takvimine göre kıyametin tek kopmayacağı yer olarak anılması adını tüm Dünya’ya bu şekilde duyurmasına neden olmuştur.

Tarihi Eski Yapılar

-Rumların zamanından ayinlerini yaptıkları St. John Baptist Kilisesi. Tarihi okul olan Taş Mektep Müzesi. Yüzlerce servi ağacının çevrelediği Nişanyan Evleri. Nişanyan’ın tabular ve sistemle mücadelesinin bir simgesi olan Hodri Meydan Kulesi. Şirince’ye 2 km uzaklıkta olan Nesin Matematik Köyü. Tiyatro Medresesi… Görülmeye değer tarihi mimarisi ve daha nicesi için Şirince’ye yolunuz mutlaka düşmeli.

Yapılması Gerekenler

Yolunuz, küçük ama hayranlık uyandıran, sokakları tarih ve şarap kokan Şirince köyüne düşerse sizlere yapmanız gereken birkaç önerimiz olacak.
-Şirince köyüne giden herkesin yapması gereken şeylerden biri dağların arasında yamaç üzerine kurulan, zeytin ağaçlarının eşliğiyle taş sokakları ve cumbalı beyaz evlerin olduğu bu küçük köyün tadını çıkarmak. Tarihi güzelliklerini yolu bilmeden keşfedebilmektir. Fotoğraf çekmeyi sevenleriniz için muhteşem bir yer olacaktır.
-Şarap.. yıllardan beri süregelen şarap üretimi şarap severleri bu köye daha fazla hayran bırakıyor. Neredeyse her sokakta meyveli şaraplar, gözleme, mürver şurubu ve kumda kahve kokusuna rastlamak mümkün. Bu tatları deneyimleyen biri olarak hepsini sizlere rahatlıkla önerebilirim.

You might also enjoy: