Türkiye’nin en büyük adası, aynı zamanda Dünya’nın ilk cittaslow adası olan Gökçeada, Rum kültürüne sık sık rastlayacağınız sokakları, büyüleyici ege denizi ile herkesi hayranlığı altında bırakmayı başarıyor. Şehrin sıkıcılığından, gürültüsünden kaçarak dinginliğe ihtiyacı olan herkes için güzel bir seçim olan adamız, her geçen yıl yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir.

Çanakkale merkez ya da Gelibolu yarımadasından feribotla 1- 1.5 saat içerisinde geçebilirsiniz. Yolculuk sonrası Gökçeada sizi el değmemiş doğasıyla karşılıyor olacak. Mis gibi keklik kokusu, ege rüzgârı, tepelerinde dolaşan keçileriyle ilk ayak bastığınızdan itibaren huzuru kucaklamış bulunacaksınız. Bayram zamanı ya da resmî tatillerde daha kalabalık olsa da yaz tatillerinde tercih edilen adamız, her zaman tercih edilebilecek olsa da kafa dinlemek isteyen misafirlerini en sakin eylül ayında ağırlıyor. Gökçeada içerisinde toplu taşıma çok gelişmediği için kendi aracınızla gitmeniz ya da ada içinde araç kiralamanız sizin için daha iyi olacaktır.  Gökçeada’nın gün içerisinde köylerini gezerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. Tamamı restore edilmiş Zeytinli Rum Köyü, zakkum çiçekleriyle döşenmiş birkaç ana cadde ve ara sokaklardan muhallebici ve kafeler bulunmaktadır. Kıvrımlı yollarla ulaşacağınız Tepeköy, küçük içerisinde birkaç tavernadan oluşan merkezden oluşmaktadır.

ZEYTİNLİ RUM KÖYÜ

Semadirek adası ve Pınarbaşı Çınar Ağacı gezilmeden köy terk edilmemelidir. Gökçeada’nın solunda kalan Dereköy ve Karaköy’de mutlaka gezilmeli, plajlarda gezip vakit geçirmeden dönmememiz gereken yerlerden. Aydıncık Körfezi sörf severler için keyifli vakit geçirilebilecek yerlerden. Laz koyu ise en sevilen plajlarından olup hem denize girip hem de etrafındaki kafelerde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz favori yerlerden yalnızca biri..

Gün batımını izleyebileceğiniz, diğer plajlara nispeten daha sakin olan Gizli Liman Plajı en keyifli plajlardandır. Gökçeada’da yine sevilen plajlardan olan Yıldız Koyu’nda gündüz meşhur zeytinyağlı yemekleri tadabilir, ardından da meşhur olduğu anlaşılan yıldızları gece seyrederek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Gökçeada’nın en meşhur olan tatları da denenebilir. Oğlak eti, badem kurabiyesi ve dibek kahvesi en meşhurları. Akşam eğlenmek için sahil kenarındaki tavernaları tercih edebilirsiniz.

You might also enjoy:

Exit mobile version