TARİHİ VE KONUMU

Vitana Nehri

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag, Orta Bohemya‘da Vitana Nehri‘nin üstüne kurulmuştur. Prag, büyük bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehri olarak gösterilmektedir. Tarihi mistikliği ile ilgi çekici olan bu şehir, “Altın Şehir“, Doksanların Sol Bankası“, “Masal Şehri“, Şehirlerin Anası” gibi isimler ile adlandırılmakta. Bu şehir için en güzel ve en çok tercih edilen isim ise “Avrupa’nın Kalbi“dir.
Bin kuleler şehri Prag, konumu sebebiyle çevresinde bulunan ülkeler ile merkezi bir yer oluşturur. Avrupa’da en fazla iç kaleye sahip olan 3 şehirden biridir. Mimarisi, tarihi ve geçmişi sayesinde 5 Nobel ödülüne ev sahipliği yapan Prag, Franz Kafka için bile çok fazla turist çeken Orta Çağ şehridir.

EN ÜNLÜ TARİHİ YAPILARI

Eski Şehir Meydanı

Vaclav Meydanı ve Karl Köprüsü arasında yer alan Eski Şehir Meydanı, turistlerin ilk görmek istediği yerler arasında bulunuyor. Bu meydan Prag’ın en ünlü tarz mimarilerine sahiptir. 14.yüzyıldan beri şehrin bu kısmında bulunan Tyn Kilisesine, Prag Astronomik Saatine, Kinsky Sarayına, Jan Hus Anıtı ve Aziz Niklaus Kilisesine sahiplik yapan bu meydan ülke tarihine damga vurmuş olan idam gibi olaylara sahne olmuştur.

Eski Belediye Binası, Prag seyahatinde görülmesi gereken en önemli yapıtlardandır. Ülkenin demokratikliğini ilan ettiği 1989’da Kadife Devrim’in merkezinde yer almış olan bu yapıt 1338’de inşa edilmiş. 15.yüzyıldan kalma olan işlemeleri, eski meclis salonu ve çıkma pencere şapeli gibi önemli bölümlere ayrılmış bu yapıt çok değerli bir tarihin güzelliklerini bizlere anlatmaktadır. 14.yüzyılda yapıya eklenen kulesi ve Astronomik Saati bulunmakta. Üç bölüme ayrılan bu saat, üzerinde bulunan figürlerin dansıyla görenler üzerinde büyük bir etki bırakıyor.
Ölümü, aç gözlülüğü, sefayı, kibri temsil eden heykeller ilk kısmı oluşturuyor. İkinci kısımda, zamanı ve Güneş ile Ay‘ın hareketlerini gösteren mekanizma bulunuyor. Üçüncü bölümde ise, burçları ve günün tarihini bulunduruyor.

Dans Eden Bina

1945 yılında Amerikan ordusu tarafından hava saldırısı sonucunda yıkılan bir bina yerine 1992- 1996 seneleri arasında inşa edilmiştir. Binanın cam ağırlıklı dış yüzeyi kadını, diğer tarafı ise erkeği temsil etmektedir. Tasarımı ilk bakışta ilginç gelen bu bina turistlerin ilgi odağı olmaktadır.
Avrupa’nın Kalbi olan Prag, bitmeyen tarihi farklılığı ile gören herkesi büyüleyecek güzellikte bir şehir..

Bu yazıyı, şubat ayında gezeceğim bu şehri kendi gözlemlerimden sonra devam ettireceğim.. Sadece hayal etmek yeterli değil, hayallerimizi gerçekleştirmek için ufak bir adım bile bizlere çok şey katacaktır. İsteyin ve çabalayın böylelikle Dünya’nın her kapısı sizlere açık olacaktır. 🌏