Sevgili Seyahat Portalı Ailesi, sizlere bir önceki yazımda Amerika deneyimden bahsetmiştim.  Amerika’ya nasıl gittiğim hakkında ve uzun süreli konaklama imkanları hakkında sizleri de bilgilendirmek istiyorum.

Öncelikle Amerika’ya öğrenci olarak gitmek istiyorsanız dil okullarına başvurup, öğrenci vizesi alabilir ve 8 yıl kalabilme imkanına sahip olabiliyorsunuz.
Peki bu vizeyi nasıl alabilirsiniz? Bunun iki yolu var. Birinci yol olarak ülkenizde bulunurken Amerika’da dil okullarına başvurmalı ve kabul aldıktan sonra Amerikan konsolosluğuna gidip vizenizi almanızı gerektirir. İkinci yol olarak Amerika’ya turist olarak gidip Amerika içerisindeyken öğrenci vizesine başvurarak vizenizi öğrenci vizesine çevirebilirsiniz. Ayrıca Work and Travel programı ile gidebilir, çalışarak ve gezerek 4 ay konaklama imkânı bulabilirsiniz. Amerika’da bu yöntemler ile belirli sürelerde konaklama imkansız bulabilirsiniz. Fakat daha uzun veya kalıcı olmak istiyorsanız bir Amerikan vatandaşıyla veya Green Card alarak kalıcı oturumu bulunan biriyle evlenebilirsiniz. Bu yöntemler ile Amerikan Hükümeti size yasal olarak oturma ve çalışma hakkı sağlayacaktır. Bana soracak olursanız en ucuz ve kolay yol Work and Travel programı ile gitmek ve daha sonra diğer yöntemlerden birini uygulayarak vatandaşlık yolunda ilerlemek.

Peki neden Work and Travel programı diğer yöntemlere göre daha ucuz ve kolay? Bunun sebebi Work and Travel programında çalıştığınız için ülkeye gelirken vermiş olduğunuz parayı çalışırken elde ettiğiniz geliriniz ile kazanabilirsiniz, hatta çalışma şekillerinize, saatlerinize, kazancınıza göre daha fazlasını kazanabilirsiniz. Bu yöntemin diğerlerine göre daha ucuz olduğunu deneyimlemek isterseniz göreceksiniz. Work and Travel yönteminden sonra en kısa yol turist vizesine başvurmak olacak. Bu yöntemle giderseniz sadece vize masrafı ve uçak masrafı olacak. Turist vizesi ile Amerika’ya geldikten sonra öğrenci turist vizenizi öğrenci vizesine çevirebilirsiniz. Sizlere anlatmış olduğum yöntem bu yöntemlerin hepsi için belli bir plan yapılması gerekiyor.

Amerika deneyimim olduğu için çevremdekiler tarafından bana sorulan sorulardan devam edecek olursam, bu vize türlerine başvururken bankada para göstermem gerekiyor mu? Bu soru ile devam edebiliriz.

Hangi Vize Türünde Bankada Para Göstermek Sorun Olmaz?
Work and Travel yöntemi ile aldığınız vizede para göstermek sorun olmaz. Fakat öğrenci vizesine veya turist vizesine başvuruyorsanız kalacak yerinizi ayarlamalı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak parayı bankada göstermek zorundasınız. Bu yöntem için göstermeniz gereken para miktarı biraz fazladır. Eğer 28 yaşın altındaysanız ve üniversite öğrencisiyseniz Work and Travel programını mutlaka denemelisiniz, eğer bunu yapamıyorsanız turist vizesine başvurup, sadece Amerika’da kalabileceğiniz, masrafları karşılayabileceğiniz miktarı banka hesabında bulundurmalısınız. Genel olarak özetlemek gerekirse, Amerika’ya seyahat ettiğinizde veya herhangi farklı bir ülkeye her adımda, her yeni saniye de bambaşka kapıları aralayarak, farklı kültürel zenginlikleri görerek kendinize bir yenisini daha katıyor olacaksınız.

Eğer bir hayaliniz varsa, umut ederek yaşamak yerine peşinden koşup mücadele edin. Hayalleriniz ne kadar güçlüyse, sizde o kadar güçlüsünüz unutmayın.
Dünyanın her kıtası, her rengi, her kapısı sizin için açık.
Pusulanız hayalleriniz ise, yolun sonu hep güzelliklere çıkacaktır!


You might also enjoy: